Kralježnica je središnji dio ljudskog tijela. Ona pruža potporu tijelu i omogućuje pokret. Sastoji se od 33 do 34 kralješka koji su srasli u pet dijelova: vratnu, prsnu, lumbalnu, sakralnu i trtičnu kralježnicu.
Kralježnica ima niz važnih funkcija:
- Podržava tijelo i omogućuje nam da stojimo uspravno
- Omogućava nam da se savijamo, okrećemo i pomičemo
- Zaštita leđne moždine, koja je važan dio živčanog sustava

Bolesti kralježnice su vrlo česte. Procjenjuje se da ih u Hrvatskoj ima oko 700.000 ljudi. Bolesti kralježnice mogu značajno utjecati na kvalitetu života, uzrokujući bol, ograničenu pokretljivost i druge simptome.
Bolesti kralježnice mogu biti uzrokovane raznim čimbenicima, uključujući:
- Degeneracija: Kralježnica s vremenom prirodno propada. To može dovesti do razvoja bolesti kao što su osteoartritis i degeneracija intervertebralnih diskova. Dodatno: Degenerativne promjene kralježnice
- Trauma: Ozljede kralježnice, kao što su prelomi kralješaka ili hernija diska, mogu biti uzrokovane traumama, kao što su padovi ili prometne nesreće.
- Upala: Upalne bolesti kralježnice, kao što su ankilozirni spondilitis i reumatski artritis, mogu uzrokovati oštećenje kralježnice.
U sljedećim poglavljima ćemo detaljnije razmotriti različite vrste bolesti kralježnice.
Indeks
- 1 Degenerativne bolesti kralježnice
- 2 Osteoartritis
- 3 Degeneracija intervertebralnih diskova
- 4 Spinalna stenoza
- 5 Upalne bolesti kralježnice
- 6 Ankilozirni spondilitis
- 7 Reumatski artritis
- 8 Trauma i ozljede kralježnice
- 9 Hernija diska
- 10 Prelomi kralješaka
- 11 Simptomi bolesti kralježnice
- 12 Liječenje bolesti kralježnice
- 13 Konzervativno liječenje bolesti kralježnice
- 14 Lijekovi
- 15 Fizikalna terapija
- 16 Magnetna terapija
- 17 Promjene u načinu života
- 18 Kirurško liječenje bolesti kralježnice
- 19 Hernija diska
- 20 Prelomi kralježnice
- 21 Ostale teške bolesti kralježnice
- 22 Kada se odlučiti za kirurško liječenje
- 23 Prevencija bolesti kralježnice
- 24 Pravilna ergonomija kod sedenja i podizanja tereta
- 25 Pravilna tehnika podizanja tereta
- 26 Redovita fizička aktivnost za jačanje mišića kralježnice
- 27 Redovite vježbe za jačanje mišića kralježnice uključuju:
- 28 Ostale preventivne mjere
- 29 Bolesti kralježnice (engl. video):
- 30 Zaključak
Nadaljnje čitanje:
Degenerativne bolesti kralježnice
Degenerativne bolesti kralježnice su najčešći uzrok boli u leđima. Javljaju se s vremenom, obično nakon 40. godine života.
Osteoartritis
Osteoartritis je upalna bolest zglobova koja uzrokuje trošenje zglobnog hrskavice. U kralježnici se osteoartritis najčešće javlja u vratnoj i lumbalnoj kralježnici.
Simptomi osteoartritisa kralježnice uključuju:
- Bol u leđima, vratu ili rukama
- Ukočenost
- Smanjena pokretljivost
Degeneracija intervertebralnih diskova
Intervertebralni diskovi su hrskavične ploče koje se nalaze između kralješaka. Oni pružaju amortizaciju i omogućuju pokretljivost kralježnice.
Degeneracija intervertebralnih diskova je prirodni proces koji se događa s godinama. Može dovesti do oštećenja diskova, što može uzrokovati bol i druge simptome.
Simptomi degeneracije intervertebralnih diskova uključuju:
- Bol u leđima, vratu ili rukama
- Ukočenost
- Smanjena pokretljivost
- Išijas (bol koja se širi niz nogu)
Spinalna stenoza
Spinalna stenoza je suženje kralježničnog kanala. Kralježnični kanal je cijev koja sadrži kralježničnu moždinu i živce.
Spinalna stenoza može biti uzrokovana degeneracijom intervertebralnih diskova, osteoartritisom ili drugim stanjima. Može uzrokovati bol, utrnuće i slabost u rukama i nogama.
Simptomi spinalne stenoze uključuju:
- Bol u leđima, vratu ili nogama
- Ukočenost
- Smanjena pokretljivost
- Trnce ili utrnulost u rukama ili nogama
- Poteškoće s hodanjem

Upalne bolesti kralježnice
Upalne bolesti kralježnice su skupina bolesti koje uzrokuju upalu u kralježnici. Mogu uzrokovati bol, ukočenost i druge simptome.
Ankilozirni spondilitis
Ankilozirni spondilitis je kronična upalna bolest koja utječe na kralježnicu i zglobove. Može dovesti do krutosti kralježnice i ukočenosti.
Simptomi ankilozirnog spondilitisa uključuju:
- Bol u leđima
- Ukočenost
- Smanjena pokretljivost
- Ukočenost u zglobovima
- Oticanje zglobova
Reumatski artritis
Reumatski artritis je upalna bolest koja može zahvatiti kralježnicu, zglobove i unutarnje organe. Može uzrokovati bol, ukočenost i druge simptome.
Simptomi reumatskog artritisa uključuju:
- Bol u leđima
- Ukočenost
- Smanjena pokretljivost
- Ukočenost u zglobovima
- Oticanje zglobova
- Umor
- Iscrpenost
- Povišena temperatura
Trauma i ozljede kralježnice
Ozljede kralježnice mogu biti uzrokovane traumama, kao što su padovi ili prometne nesreće. Mogu uzrokovati oštećenje kralježnice, što može dovesti do boli, ukočenosti i drugih simptoma.
Hernija diska
Hernija diska je stanje u kojem se nucleus pulposus, mekani središnji dio intervertebralnog diska, probije kroz vanjski prsten (anulus fibrosus). To može uzrokovati pritisak na živce, što može uzrokovati bol, utrnuće i slabost u rukama ili nogama.
Simptomi hernije diska uključuju:
- Bol u leđima, vratu ili rukama
- Ukočenost
- Smanjena pokretljivost
- Išijas (bol koja se širi niz nogu)
- Trnci ili utrnulost u rukama ili nogama
Prelomi kralješaka
Prelomi kralješaka su oštećenja kralješaka koja mogu biti uzrokovana traumama, kao što su padovi ili prometne nesreće. Mogu uzrokovati bol, ukočenost i druge simptome.
Simptomi prijeloma kralješaka uključuju:
- Bol u leđima
- Ukočenost
- Smanjena pokretljivost
- Oticanje leđa
Simptomi bolesti kralježnice
Bol u leđima je najčešći simptom bolesti kralježnice. Može biti blaga ili jaka, oštra ili tupa. Bol može biti prisutna stalno ili samo u određenim situacijama, kao što su podizanje tereta ili sjedenje.
Bol u leđima može biti popraćena i drugim simptomima, kao što su:
- Ukočenost
- Smanjena pokretljivost
- Trnci ili utrnulost u rukama ili nogama
- Slabost mišića
- Oticanje leđa

Liječenje bolesti kralježnice
Konzervativno liječenje bolesti kralježnice
Konzervativno liječenje je prvi izbor za većinu bolesti kralježnice. Može pomoći u smanjenju boli i poboljšanju funkcije bez kirurške intervencije.
Lijekovi
Lijekovi protiv bolova, protuupalni lijekovi i mišićni relaksanti mogu pomoći u ublažavanju simptoma bolesti kralježnice.
- Lijekovi protiv bolova mogu se koristiti za ublažavanje boli u leđima. Postoje dvije glavne vrste lijekova protiv bolova: nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAR) i opioidi.
NSAR, kao što su ibuprofen i naproksen, mogu pomoći u smanjenju upale i boli. Opioidi, kao što su morfij i hidromorfon, mogu biti učinkoviti za tešku bol, ali mogu imati i ozbiljne nuspojave. - Protuupalni lijekovi mogu pomoći u smanjenju upale u kralježnici. NSAR, kao što su ibuprofen i naproksen, mogu imati protuupalni učinak. Drugi protuupalni lijekovi, kao što su kortikosteroidi, mogu se davati u obliku tableta, injekcija ili masti.
- Mišićni relaksanti mogu pomoći u opuštanju mišića koji su steznuti zbog boli u leđima.
Fizikalna terapija
Fizikalna terapija može pomoći u jačanju mišića kralježnice i poboljšanju pokretljivosti. Fizikalni terapeut može pacijentu pokazati vježbe koje može raditi kod kuće.
Magnetna terapija
Magnetna terapija je metoda koja koristi magnetska polja ili elektromagnetske valove u svrhu liječenja različitih stanja, uključujući bol u kralježnici.
Elektromagnetna terapija može uključivati različite tehnike, uključujući:
- Transkutane električne živčane stimulacije (TENS): Ova tehnika koristi nisku razinu električne struje kako bi stimulirala živce i smanjila osjetljivost na bol.
- Elektromagnetsko polje niske frekvencije: Ova vrsta terapije koristi magnetska polja niske frekvencije u svrhu smanjenja boli i poticanja procesa ozdravljenja.
- Pulsirajuće elektromagnetske valove (PEMF): Ova metoda koristi pulsirajuće elektromagnetske valove za poticanje stanične aktivnosti i poboljšanje cirkulacije.
Iako neki ljudi izvješćuju o olakšanju bolova nakon elektromagnetske terapije, važno je napomenuti da su rezultati varijabilni, a učinci mogu ovisiti o različitim čimbenicima, uključujući vrstu boli, uzrok boli i individualne karakteristike pacijenta.
Prije nego što razmotrite elektromagnetnu terapiju, preporučuje se konzultacija s kvalificiranim zdravstvenim stručnjakom kako bi se utvrdila prikladnost ove terapije za vaš specifičan slučaj.
Također, važno je biti svjestan da ova terapija možda nije prikladna za sve pacijente, posebno za one s određenim zdravstvenim uvjetima ili uređajima poput srčanih pejsmejkera.
Promjene u načinu života
Postoje neke promjene u načinu života koje mogu pomoći u smanjenju boli i poboljšanju funkcije kralježnice. Ove promjene uključuju:
- Održavanje zdrave tjelesne težine može smanjiti pritisak na kralježnicu.
- Pravilno držanje može pomoći u zaštiti kralježnice.
- Redovite vježbe mogu pomoći u jačanju mišića kralježnice i poboljšanju pokretljivosti.
- Ograničavanje sjedenja može pomoći u smanjenju pritiska na kralježnicu.
Kirurško liječenje bolesti kralježnice
Kirurško liječenje može biti potrebno za neke bolesti kralježnice, kao što su hernija diska, prelomi kralježnice ili druge teške bolesti kralježnice.
Hernija diska
Hernija diska je stanje u kojem se nucleus pulposus, mekani središnji dio intervertebralnog diska, probije kroz vanjski prsten (anulus fibrosus). To može uzrokovati pritisak na živce, što može uzrokovati bol, utrnuće i slabost u rukama ili nogama.
Kirurško liječenje hernije diska može biti potrebno ako simptomi ne reagiraju na konzervativno liječenje. Postoji nekoliko različitih vrsta kirurških zahvata za herniju diska, uključujući:
- Mikrodiscektomija: Ovaj zahvat se izvodi kroz mali rez u leđima i koristi se za uklanjanje izbočenog dijela diska.
- Diskektomija: Ovaj zahvat se izvodi kroz veći rez u leđima i koristi se za uklanjanje cijelog diska.
- Fuzijska operacija kralježnice: Ovaj zahvat se izvodi za spajanje dva ili više kralješaka zajedno. To može pomoći u stabilizaciji kralježnice i smanjenju pritiska na živce.
Prelomi kralježnice
Prelomi kralježnice mogu biti uzrokovani traumama, kao što su padovi ili prometne nesreće. Kirurško liječenje može biti potrebno za stabiliziranje kralježnice i sprječavanje daljnjih ozljeda.
Ostale teške bolesti kralježnice
Kirurško liječenje može biti potrebno i za druge teške bolesti kralježnice, kao što su ankilozirni spondilitis, reumatski artritis ili tumor kralježnice.
Kada se odlučiti za kirurško liječenje
Odluka o kirurškom liječenju bolesti kralježnice je individualna i ovisi o nekoliko čimbenika, uključujući:
- Težinu simptoma
- Efektivnost konzervativnog liječenja
- Rizik od komplikacija
Pacijenti trebaju razgovarati s liječnikom o prednostima i rizicima.

Prevencija bolesti kralježnice
Bolesti kralježnice su vrlo česte i mogu značajno utjecati na kvalitetu života. Postoji nekoliko stvari koje možete učiniti kako biste smanjili rizik od razvoja bolesti kralježnice, uključujući:
Pravilna ergonomija kod sedenja i podizanja tereta
Pravilna ergonomija može pomoći u smanjenju stresa na kralježnici. Kada sjedite, pazite da vaša leđa budu ravna i da vaša stopala budu čvrsto na podu. Kada podižete teret, koristite pravilnu tehniku podizanja, s nogama u širini ramena i savijenim koljenima.
Pravilna tehnika podizanja tereta
Pravilna tehnika podizanja tereta ključna je za očuvanje zdravlja kralježnice i prevenciju ozljeda. Evo nekoliko smjernica koje bi vam mogle pomoći:
- Držite ravnotežu: Postavite se što bliže teretu i držite noge razmaknute na širini ramena. Ovo će vam pomoći održati stabilnost.
- Savijte koljena, ne leđa: Prije nego što podignete teret, savijte koljena, ne leđa. Spustite se u čučanj dok čvrsto držite teret.
- Držite teret blizu tijela: Držite teret što bliže svojem tijelu kako biste smanjili napor na kralježnici. Ne dozvolite da teret bude predaleko od tijela.
- Držite ravna leđa: Tijekom podizanja, održavajte ravna leđa. Izbjegavajte savijanje ili okretanje tijela tijekom podizanja tereta.
- Koristite snagu nogu: Noge su jače od leđa, stoga koristite snagu nogu za podizanje tereta. Pritisnite pete u pod dok se uspinjete.
- Polako podižite: Nemojte naglo podizati teret. Umjesto toga, polako podižite teret koristeći snagu nogu.
- Nemojte okretati tijelo s teretom: Ako morate promijeniti smjer, okrećite cijelo tijelo, a ne samo gornji dio tijela.
- Ne podižite teret koji je pretežak: Ako teret izgleda pretežak ili neudoban za podizanje, zatražite pomoć ili koristite pomoćna sredstva poput kolica.
- Odmorite se: Ako morate podizati teže terete, uzmite si vremena za odmor između podizanja kako biste spriječili umor i potencijalne ozljede.
- Vježbajte jačanje leđa: Redovito vježbajte kako biste ojačali mišiće leđa, trbuha i nogu, što može pomoći u smanjenju rizika od ozljeda.
Redovita fizička aktivnost za jačanje mišića kralježnice
Jači mišići kralježnice mogu pomoći u podršci kralježnici i smanjenju rizika od ozljeda. Ciljajte na najmanje 30 minuta umjerene tjelesne aktivnosti većinu dana u tjednu.
Redovite vježbe za jačanje mišića kralježnice uključuju:
- Istezanje
- Vježbe snage za leđa i trbuh
- Vježbe ravnoteže
- Odgovarajuća težina i prehrana za smanjenje opterećenja kralježnice
Prekomjerna težina može staviti dodatni stres na kralježnicu. Održavanje zdrave tjelesne težine može pomoći u smanjenju rizika od bolesti kralježnice.
Još:
Zdrava prehrana može pomoći u održavanju zdrave težine i poboljšanju zdravlja kralježnice. Uključite puno voća, povrća i cjelovitih žitarica u svoju prehranu.
Pročitajte još:
Ostale preventivne mjere
Osim ovih osnovnih mjera, možete poduzeti i neke druge korake kako biste smanjili rizik od bolesti kralježnice, kao što su:
- Nosite cipele koje pružaju dobru potporu
- Ako radite za stolom, prilagodite visinu stola i stolice kako biste spriječili pregibanje i savijanje
- Ako dižete teret, podignite ga u jednom pokretu i pazite da držite teret ravno uz tijelo
Ako imate bol u leđima ili druge simptome bolesti kralježnice, važno je da se obratite liječniku. Liječnik može dijagnosticirati uzrok boli i preporučiti odgovarajuće liječenje.
Bolesti kralježnice (engl. video):
Zaključak
Kralježnica je središnji dio našeg tijela i igra važnu ulogu u našem zdravlju i dobrobiti. Ona podržava naše tijelo, omogućuje nam kretanje i štiti našu kralježničnu moždinu.
Bolesti kralježnice su vrlo česte i mogu značajno utjecati na kvalitetu života. Srećom, postoje razne stvari koje možemo učiniti kako bismo smanjili rizik od razvoja bolesti kralježnice.
Preventivne mjere
Evo nekoliko ključnih preventivnih mjera koje možemo poduzeti kako bismo smanjili rizik od bolesti kralježnice:
- Pravilna ergonomija kod sjedenja i podizanja tereta
- Redovita fizička aktivnost za jačanje mišića kralježnice
- Odgovarajuća težina i prehrana za smanjenje opterećenja kralježnice
Bolesti kralježnice su ozbiljan problem koji može imati značajan utjecaj na živote ljudi. Važno je da podižemo svijest o ovim bolestima i njihovom liječenju.
Evo nekoliko načina na koje možemo pomoći:
- Razgovarajte sa svojim prijateljima i obitelji o bolestima kralježnice.
- Podijelite informacije o bolestima kralježnice na društvenim mrežama.
- Donirajte novac organizacijama koje se bave istraživanjem bolesti kralježnice ili pružanjem podrške ljudima s bolestima kralježnice.
Zajedno možemo pomoći da se poveća svijest o bolestima kralježnice i osiguramo da ljudi s ovim bolestima dobiju potrebnu pomoć.